در دپارتمان خدمات آموزشی ترجنس کلیه آموزش‌ها در حوزه فناوری اطلاعات خصوصا امنیت شبکه و اطلاعات به‌صورت اصولی و بنابر نیازهای هر شخص انجام می‌شود. همچنین طبق اهداف و علاقمندی‌های هر شخص نقشه راهی طراحی می‌شود. فرد با دنبال کردن آن می‌تواند کسب تخصص را با انگیزه و حساب شده پشت سر بگذارد. به بیان دیگر آموزش‌های حرفه‌ای و مهندسی شده هستند!

آموزش، مقوله‌ای که امروزه در کانون توجهات جهانیان قرار دارد. اکنون در سال ۲۰۲۰ مسئله آموزش، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ارکان پیشرفت هر جامعه‌ای به شمار می‌رود. هزینه‌های مادی و غیرمادی زیادی صرف این مسئله می‌شود.

برای مثال بودجه آموزش و مسائل مربوط به توسعه تحصیلات در آمریکا چیزی در حدود ۶۸ میلیارد دلار می‌باشد. برای درک بهتر این رقم به جدول زیر توجه کنید:

موردمبلغ
بودجه نظامی روسیه در سال ۲۰۱۷۷۰ بیلیون دلار
درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۸۵۱ بیلیون دلار
درآمد کمپانی پورشه در سال ۲۰۱۸۲۷ بیلیون دلار
بودجه آموزشی ایران در سال ۲۰۱۹۲۲۲ میلیون دلار
مرجع

ارقام این جدول به خوبی نشان‌می‎دهد که در ایالات متحده تا چه اندازه به آموزش اهمیت داده می‌شود. این بودجه صرف تامین مخارج دانشجویان بورسیه شده، پروژه‌ها و تزهای دانشجویی، توسعه استارت آپ‌های دانشجویی، توسعه فضاهای مطالعاتی و پژوهشی، تهیه ابزارهای نوین برای پیش‌برد بهتر آموزش و … می‌شود.
نتیجه چنین اهمیتی به مسئله آموزش حضور اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان خواهد بود.

نگاه برترین‌ها به امنیت

طبیعی است که بهترین دانشجویان جهان نیز، به دنبال بهترین دانشگاه برای ادامه تحصیلات خود هستند. بهترین اساتید جهان نیز تمایل دارند تا در فضایی فعالیت کنند که زحمات آن‌ها نتایج بزرگ‌تری داشته‌باشد. خروجی چنین دانشگاه‌هایی برترین و توانمندترین متخصصین خواهد‌بود.

متخصص توانمندی که دوران تحصیل خود را از هر دو جهت تئوری و عملی به بهترین شکل گذرانده‌است، پیش زمینه ایجاد یک کسب‌و‌کار قدرتمند و خلاقانه خواهد‌بود. ایجاد چنین کسب‌و‌کاری موجبات رونق اقتصادی و اجتماعی یک کشور خواهد بود.

گوگل، فورد، کترپیلار، مایکروسافت، آمازون، اپل و بسیاری دیگر از شرکت‌هایی که به کرات اسم آن‌ها را شنیده‌اید، همگی شرکت‌هایی موفق و بزرگ هستند. آن‌ها بدون داشتن متخصصین خود نمی‌توانستند به این نقطه برسند. این متخصصین نیز بدون آموزش‌های عملی و تئوری لازم، نمی‌توانستند به سطح فعلی خود برسند. اگر به دانشگاه‌ها بودجه و اهمیت کافی داده نمی‌شد، هیچ‌گاه توانایی تولید چنین متخصصین ماهری را پیدا نمی‌کردند.

نوشته کنونی، تنها یک نگاه ساده و کلی به بحث آموزش در یک کشور است که توانسته به بالاترین درجات تکنولوژی و صنعت دست پیدا کند. اهمیت ویژه به آموزش در همه کشورها به عنوان یک کلیشه پذیرفته شده‌است. اما کشوری ثمره شیرین درخت آموزش را خواهد‌چید، که به بهترین شکل از آن مراقبت کرده است.

در مقیاس ریزتر و درمورد حوزه فناوری اطلاعات نیز سخنان بالا را می‌توان تکرار کرد. جایی که هزینه‌های هنگفتی صرف پیشرفت شرکت‌ها، دانشجویان و افراد مستعد این زمینه می‌شود. اینکه دنیای امروز، عصر فناوری اطلاعات است بر کسی پوشیده نیست. حال با درک اهمیت چنین حوزه‌ای می‌توان بازنگری بر مساله “اهمیت به آموزش” داشت. آیا برای توسعه یکی از مهم‌ترین صنایع فعلی جهان یعنی صنعت فناوری اطلاعات، نیاز به آموزش دقیق و اصولی نیست؟

اهمیت آموزش‌های حرفه‌ای در ایران

اهمیت این مساله در کشور ما می‌تواند بیشتر از دیگر کشورها باشد. چرا که در ایران، علاقه‌مندان حوزه فناوری اطلاعات جمعیت کثیری را تشکیل می‌دهند. ولی زیرساخت لازم برای آموزش صحیح و اصولی این افراد تا حد زیادی دچار ضعف می‌باشد. این مسئله را به راحتی می‌توان از تمایل علاقه‌مندان این حوزه برای مشاهده محتوای آموزشی غیرایرانی درک کرد.

البته پیشرفت‌هایی در این زمینه به صورت خودجوش رخ داده است. ولی این پیشرفت‌ها را می‌توان محدود به موضوعات ابتدایی و نه‌چندان پیشرفته دانست. به‌طور دقیق‌تر می‌توان به حوزه امنیت سایبری اشاره کرد. جایی که به جرات می‌توان گفت هیچ منبع آموزشی معتبر و جامعی اعم از آموزشگاه، دانشگاه، مراکز فنی حرفه‌ای، زیرساخت‌های اینترنتی و آموزش آنلاین در این زمینه وجود ندارد.

مشکلات برخی از آموزش‌ها

شاید در نگاه اول تعدد بسته‌های آموزشی این حوزه در وب‌سایت‌های داخلی خیره‌کننده به نظر برسد. اما در کشور ما همچون دیگر زمینه‌ها، در این زمینه نیز کیفیت فدای کمیت شده‌است. حضور اساتید فاقد تحصیلات، دانش، توانایی و تجربه لازم در این زمینه، ارائه دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری بی‌کیفیت بدون توجه به سرفصل‌های معتبر دنیا، عدم پیشرفت علاقه‌مندانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و … گواه این مساله است.

متاسفانه به دلیل وجود چنین کمبودی در حوزه فناوری اطلاعات، افرادی سودجو که تنها مباحث را به صورت سطحی و غیراصولی فراگرفته‌اند و از عمق مباحث این زمینه اطلاعاتی ندارد، اقدام به تولید محتوای آموزشی می‌کنند. نتیجه چنین آموزشی تنها هزینه‌های سنگینی بر دوش علاقه‌مندان این حوزه است.

به همین دلیل علاقه‌مندان علاوه بر صرف هزینه‌های گزاف، از نبود منبع صحیح گله‌مند‌شده و بعضا از ادامه تحقیق در این زمینه، دست می‌کشند.

اکنون، ما در ترجنس با در نظر گرفتن مسائل زیر سعی در جبران خلا بوجود آمده در این حوزه داریم:

  • پوشش مباحث پیش‌نیاز و الزامی حوزه فناوری اطلاعات.
  • ایجاد فضای فکری مورد نیاز برای پیشرفت در این حوزه، با ارائه ویدیوهای متنوع.
  • ارائه مطالب از مقدماتی تا پیشرفته، با هدف قراردادن علاقه‌مندان در مسیر درست و رو به جلو.
  • بررسی اصولی و فنی مباحث تحت پوشش با هدف درک کامل و عمیق مباحث توسط کاربران.
  • ایجاد فضای تعاملی در شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط کاربران با متخصصین دوره‌ها.
  • تولید محتوای آموزشی با چاشنی تجربه‌های کسب شده در پروژه‌های کلان.
  • آموزش مباحث کلان حوزه فناوری اطلاعات و مطالب غیرقابل دسترس از طریق اینترنت.
  • راهنمایی علاقه‌مندان این حوزه در زمینه انجام انتخاب حوزه مورد علاقه و آموزش مورد نیاز برای ادامه آن حوزه.
  • بررسی کیفی چندین باره دوره‌های تولید شده توسط ترجنس.

در نتیجه، امیدواریم همانند سابق با تحقق اهداف مذکور علاقه‌مندان را به مسیر صحیح آموزش هدایت کرده تا در کنار دوری از آموزش‌های بی کیفیت تولید شده توسط افراد سودجو، پیشرفت آن‌ها در این زمینه را شاهد باشیم.

 

ترجنس

آکادمی ترجنس